Pozew do trybunału koronnego dla Fiszela pisarza generalnego i kahału łuckiego

Adam Olizar Wołczkiewicz stolnik wołyński  pozywa do trybunału koronnego lubelskiego Szmujłę Krakowianina sędziego, Michela Kramarza, "Bejlu [?] Sinemu mężowi", Ickiela Kawkę, Lejbę Moszkowicza, Wulfa Moszkowicza, Moszka Aptykarza, Szlomę Jakubowicza, Morduchaja rabina, Kowie [?] Misanowiczowi, Szmojłę Giszce, Szmojłę Kusemu, Sapsaja, Fiszla [Lewkowicza] pisarza Żydów wołyńskich "asygnacje niesłuszne wydajwającemu" oraz innym starszym i pospółstwu łuckiemu, którzy wbrew konstytucjom koronnym i laudum województwa wołyńskiego oraz ordynansowi podskarbiego koronnego wydają różnym chorągwiom niesłuszne asygnacje do pogorzałego  miasteczka Ostrożca, gnębiąc i rujnując ubogich Żydów w tym miasteczku (straty szacowane na 4000 złp).
Archiwum: Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Kijowie
Zespół: Księgi grodzkie włodzimierskie (Fond 28)
Sygnatura: CGIA Kijów, Fond 28, op. 1, sp. 141, s. 201r-202r
Data wytworzenia: 27.04.1696
Miejsce powstania: Lublin
Nazwy geograficzne: Lublin, Ostrożec (Wołyń), Włodzimierz Wołyński, Łuck
Relacja położenia pozwu w Łucku w aktach grodzkich włodzimierskich 5 V 1696 r.